Szeptanki-Totalna Biologia/Recall Healing

You are currently viewing Szeptanki-Totalna Biologia/Recall Healing

Nawiązując do ostatnich trzech postów, do których link znajdziesz TU i TU, i TU, dziś opiszę tobie proces szeptania. Tak, jak już wcześniej wspominałam, konflikty, nieprzeżyte i nieuświadomione emocje rodziców, zapisują się w dziecku (komórce), nawet przed jego poczęciem.


Dziecko czuje twoją emocje i żebyś ty rodzicu przeżył,

bierze twoje konflikty na siebie, nie tylko w okresie projekt//cel, dziecko do 10 roku życia ,,z chęcią” bierze za ciebie- nieświadomie.
Mamo, tato, masz ogromny wpływ na uwolnienie swojego dziecka z różnego rodzaju zachowań i działań, które nie wspierają twoje dziecko, a wręcz przeciwnie, uwierają je, jak kolec róży w dłoni lub stopie.

Masz w sobie rodzicu, Moc transformacji

i jeśli tylko, będziesz na tyle odważna/y i skupiona/y, by zanurzyć się w siebie z czasu przed poczęciem twojego dziecka, w momencie poczęcia i całym okresie P//C i nie tylko, to zdziałasz cuda.
Szeptaj…

Szeptamy do dzieci, podczas pierwszej fazy snu.

Czyli w tym momencie, gdy dziecko jest w najgłębszym śnie, kiedy można je przenieść z auta do domu, do łóżeczka i się nie obudzi, z łóżka do jego łóżeczka. Lub, gdy zaśnie i jego ciało (rączki, stópki, powieki) mają lekkie drgania. To, w tej fazie snu szepczemy córeczce albo synkowi, o tym, co mogło mieć wpływ na jego dane zachowanie-nadpobudliwość, podwyższoną temperaturę, dysfunkcje w ciele, chorobę.
🌟 Czyli, dziecko możesz tulić do swego ciała na kolanach, może spać w swoim łóżku, być przytulone do piersi, leżeć na kocyku, miejsce nie jest istotne. Najważniejsza, jest INTENCJA w jakiej to robisz:
,,Uwolnienie dziecka od twojego konfliktu.”
,,Wzięcie odpowiedzialności za własne emocje.”
W intencji ,,Zwolnienia dziecka z odpowiedzialności za twoje konflikty i emocje.”

Szepcząc, głaskamy dziecko za prawym uchem po włosach, po dłoniach, ramieniu, delikatnie wypowiadając słowa, które je uwalniają od konfliktów. Kontaktujemy się z biologicznym umysłem naszej pociechy, dając tym samym sygnał, że to my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za to, co się nam przydarza i, że sobie z tym poradzimy.
🌟 Czyli, nazywamy objawy, tłumaczymy dziecku, że np. ,,Masz teraz podwyższoną temperaturę kochanie i jest to spowodowane moją kłótnią z twoim ojcem. Gdy zobaczyłeś nas pogodzonych, najprawdopodobniej doznałeś ulgi, co sprawiło, że rozwiązałeś konflikt wewnętrzny. I gorączka, jest reakcją na jego rozwiązanie. Kochanie, my sobie poradzimy, zwalniam cię z tego ciężaru. Będę szczęśliwa, widząc cię radosnego i szczęśliwego.”

Ważne!!!

By wypłynęła z ciebie prawda. Opowiedz to, jako historię lub zdarzenie i bądź jak najbardziej autentyczna/y. Nazwij emocje, z którymi się tobie było trudno skontaktować i dziecko cię odciążyło nieświadomie. Przez ten cały czas, bądź ze sobą uczciwy/a i szczery/a
🌟 Czyli, nazywaj rzeczy takimi, jakie one są. Nie mów, zdenerwowałam się, kiedy byłaś wkurzona do granic wytrzymałości. Jeśli miałeś ochotę odejść od matki dziecka, to mów dziecku prawdę. Nie ,,owijaj w bawełnę”, bo nie uda ci się dotrzeć do biologicznego umysłu dziecka, a to on steruje od wewnątrz jego ciałem i zachowaniem.

Zwolnij je, z niesienia ciężaru i z pokazywania, gdzie utknęliście, jako rodzice lub ty utknęłaś/utknąłeś. Zapewnij je, że sobie poradzicie/poradzisz. Zapewniając dziecko, o tym, stań do problemu/konfliktu obiema stopami. Szukaj rozwiązań. Jeśli szepczesz o tym, że ty rozwiążesz konflikt z poprzedniej kłótni, a rano dziecko dostrzeże, że oboje rodziców milczą, jest napięcie, unikają się, to jego biologiczny umysł, nie przyjmie tej szeptanki, jako prawdy, bo prawdą nie jest. Nadal sobie nie radzicie i ono to wyczuje podprogowo, niosąc za was.

🌟 Czyli za szeptaniem ma iść działanie! Twoje działanie rodzicu!

Następnie, wzmocnij dziecko, wypowiadając słowa wypływające prosto z serca. O jego ważności, szacunku do niego i miłości. By czuło, że jest ważne i że zrobisz bardzo dużo, by to, co jest twoje i jest ciężkie, ponieść bez jego udziału. Co nie oznacza, że nie jest ważne, to tylko oznacza, że bierzesz odpowiedzialność za to, co dzieje się w twoim życiu.

Kiedy szeptanki działają i wnoszą transformacje?

Wtedy, kiedy nazwiemy emocje, połączymy dolegliwości dziecka precyzyjnie z naszym konfliktem.
W naszym sercu, na prawdę czujemy moc sprawczą i z miłością zwolnimy dziecko, z niesienia za nas konfliktu.

Można też mówić do zdjęcia dziecka, choć z praktyki swojej i klientów wiem, że nie działa to tak pięknie, jak bezpośrednie szeptanie.

Kochani, ja szepcząc, miałam wrażenie, że cały wszechświat mnie wspiera. Za każdym razem robiłam to z energią miłości i na prawdę ufałam, że to ma głęboki sens. I działo się. Moje dzieci są już dorosłe i większość rozmów, które z nimi przeprowadziłam, to rozmowy w cztery oczy. Jednak szeptanki też stosowałam.
Tak samo działo i dzieje się w rodzinach moich klientów i będę wam kochani wdzięczna, za podzielenie się swoimi historiami na temat szeptanek. Niech to dobro popłynie do innych rodziców i wesprze ich, w uzdrawianiu i uwalnianiu ich pociech z konfliktów, które do nich nie należą.

Jeśli czujesz, że warto, proszę poślij dalej.


Jeśli czujesz, że chcesz się podzielić swoimi odczuciami w komentarzu, to proszę zrób to.
Będę wdzięczna za twoją reakcje, wtedy będę wiedziała, że to z czym do Ciebie przychodzę, ma sens.

Tulę 🤗

Justyna

Ten post ma 147 komentarzy

  1. Barbara

    Od kiedy zaczliśmy szeptać naszemu synkowi, choroba zaczynająca się gorączką kończy się po jednym dniu a dawniej przeciągała się do tygodnia z rozwiniętym zapleniem uszu i gardła.
    Polecam bardzo, w naszej rodzinie się niewątpliwie sprawdza.

    1. Justyna Pettke

      Dziękuję, za podzielenie się twoim i twojej rodziny świadectwem. Pozdrawiam cię ciepło.

    2. Anna

      Gdzie szukać konfliktu gdy dziecko ma plamy bielacze , zaczęłam szeptanki ale proszę mnie nakierować o jaki konflikt może chodzić?

      1. Justyna Pettke

        Aniu, a napisz mi w jakim miejscu są wybielone plamy? Z bielactwem, jest związanych wiele konfliktów. Raczej szukaj, jakiejś sytuacji splamienia, czegoś z czego chciałabyś ty lub ojciec dziecka się oczyścić. Często są w historii rodu lub rodziców dziecka, a nawet samego dziecka odnalezione sytuacje przekroczeń i wykorzystania seksualnego. Np. plamy na brzuchy, dokoła ust, miedzy nogami, to może być chęć oczyszczenia się z spermy, która wylądowała na brzuchu albo tworzy, dotyku oprawcy…To może być też lęk, że zostaniemy splamieni, tu ważne jest na prawdę zagłębienie się w indywidualną historię, gdzie zostanie odszukana zdrada, gwałt, molestowanie seksualne lub agresji, jak też wybielenia siebie, oczyszczenia z czegoś.

        1. Anna

          Plamki są na plecach a pierwsze były na rączce dokładnie bicepsie odcwewnetrznej strony?

          1. Anna

            Tak mi się wydaje że ja byłam molestowana przez ojca nie do końca w sposób fizyczny ale pewnego rodzaju zachowania można by było podciągnąć pod to. Jak to przepracować u syna . Jak szeptać ? Co mu powiedzieć?

          2. Justyna Pettke

            Najpierw warto, byś ty uwolniła swoje emocje w związku z słownym czy jak to czujesz molestowaniem przez ojca, zaopiekowała się Anulką, wtedy przeprocesowała te emocje i dopiero warto wtedy szeptać, tylko ja nie wiem co ty czułaś i czy to, jest to, co spowodowało odbarwienia, czyli wybielenie się skóry w tych miejscach. Możesz próbować szeptać o tym, jak się czułaś w sytuacjach dwuznacznych z tatą. o lęku, o tym że chciałabyś to z siebie oczyscić i że to jest twoje i twoje emocje, więc ty go zwalniasz z pokazywania tobie tych traum. Choć ja nie czuję, że to o te sytuacje chodzi. Zachęcam cie do poszukania głębiej.

          3. Justyna Pettke

            Więc szukajcie sytuacji, gdzie od tyłu/z tyłu ktoś kogoś naszedł, przestraszył. Może też złapał za rękę. Zobacz, jak ktoś za nami nas złapie za rękę, to jego palce będą od wewnętrznej strony.

        2. Aleksandra

          Dobry wieczór. Chciałam zapytać co mogę szeptać córce by pomóc jej w rozwoju mowy ma orm. Córka miała wysięk w uszach, niedosłuch , powiększony trzeci migdał. Córka jest dzieckiem po stracie, w okresie ciąży dużo się kłóciłam z mężem, bałam się o nią w ciąży, czy się urodzi, czy donoszę, bałam się porodu.

          1. Justyna Pettke

            Olu duże tego, zachęcam cię do skorzystania z konsultacji. Na pewno warto skupić się na emocjach twoich i męża, w momencie gdy utraciliście pierwsze dziecko, co usłyszeliście? Co zostało przemilczane?

  2. Libby

    Czy można , w znaczeniu – czy zadziała szeptanie dziecku lat 12?
    A
    I czy będzie to skuteczne w sytuacji, gdy ojciec dziecka nie żyje?

    1. Justyna Pettke

      12 latek, ciężko mi się odnieść, raczej zachęcałabym do rozmowy lub mówienia do jego zdjęcia. Szeptanki stosujemy do 10 roku życia, choć możesz próbować.Śmierć rodzica, nie jest przeszkodą, warto próbować i zwalniać dziecko z odpowiedzialności.

  3. Anna

    Bardzo ciekawy artykuł. Czuję, że to jest to czego moja rodzina potrzebuje. Mój najstarszy syn (prawie 7 lat) jest napewno obciążony moimi emocji…. Niestety przed ciążą, w ciąży i po porodzie…. Nie miałam łatwego życia. Pytanie czy zawsze musimy podawać jakieś „objawy” np katar. W sumie nie wiem jakie objawy mogą wynikać z konfliktów np w ciąży. Czy można poprostu szeptać o wydarzeniach, przeprosić, powiedzieć ściągam z Ciebie ten ciężar? Czy takie szeptanki mają sens?

    1. Justyna Pettke

      Tak, jak najbardziej, możesz tak szeptać. Njważniejsze jest, by mówić prawdę, opowiedzieć o emocjach, które wtedy czuliśmy, poczuć tamte emocje i wtedy go zwolnić.

      1. Asia

        Nie radzę sobie ze złością i agresja 6 letniego synka… Do tego zaczął przeklinać i brzydko się do nas odnosic. Widzę w nim takiego małego dorosłego. Serce mi pęka bo to dobre dziecko i nie wiem gdzie popełniliśmy błąd że taki niedobry się stał. Jest chamski, bluźni, robi na złość. Nie słucha się nas totalnie. Wszystko robi nie tak jak my prosimy. Codziennie są kłótnie awantury w w domu jest jeszcze jego 5 miesięczny braciszek….. Zaniedbałam trochę starszego syna gdy pojawił się maluch… Wiem to. Jak mam to naprawić. Tak bardzo ich oboje kocham…

        1. Justyna Pettke

          1. Zachęcam cię i ojca dzieci, do utulenia swojego wewnętrznego dziecka. Na zamkniętej grupie na fb ,,Ta, która łączy”, jest ponad 100 live’ów o tym, jak to zrobić. 2. Czy ty i partner wyrażacie złość? Za kogo on krzyczy i bluźni? Za kogo się wk..wia? Celowo użyłam tu takiego słowa. 3.Czy w czasie ciąży blokowałaś złość na kogoś?

  4. Marta

    Co szeptac 3 latkowi ktory ma astme i alergie?

    1. Justyna Pettke

      Najpierw trzeba sprawdzić konflikty astmy i alergii. Wtedy uświadomić sobie, jakie wydarzenia z okresu jego P//C, mogły być związane z tymi konfliktami. Astma, opowiada o zdradzie, chęci bycia w dwóch miejscach naraz, z dwiema osobami jednocześnie… A alergia, mówi nam o separaccji. Szeptać prawdę, o tym, co się czuło w tych sytuacjach.

      1. Marta

        Dziekuje za artykuł, bardzo mi pomógł sie odważyć.
        Czy może mi Pani poradzić co stoi za autyzmem, dokładnie aspargerem u Syna by odpowiednio poczuć to i przeszeptać?

        1. Justyna Pettke

          Jaka sytuacja miała miejsce w czasie ciąży, w której ty lub ojciec dziecka zrobiliście coś, czego ,,nie powinniście” zrobić? Lub co zrobiliście, jakie zachowanie było przez rodzinę lub jedno z was nieakceptowalne, co może groziło wygnaniem, wykluczeniem? Czy była radość z wieści o ciąży?

      2. KASIA

        U nas od urodzenia problem z zasypianiem. Dziś 10 latka i dalej droga przez mękę wieczorami. Co tutaj poradzic

        1. Justyna Pettke

          A jaka jest twoja relacja z nią? Noc, księżyc, to symbolicznie mama, skoro ona się nie oddaje w ramiona nocy, to trochę tak, jakby nie ufała mamie. Chciałaby, jak najdłużej być w ramionach dnia, czyli działaniu, a to z kolei symbolicznie ojciec.

          1. Patrycja

            U nas jest problem z zaśnięciem synka samemu, boi się, woli z rodzicami lub dziadkami (9 lat), też się kiedyś bałam i jestem bojaźliwa, ciągle widzę wszystko w ciemnych barwach…..co szeptać…

          2. Justyna Pettke

            Najpierw zachęciłabym cię do wrócenia do swoich ran i traum. Na zamkniętej grupie ,,Ta, która łączy”, jest live o budowaniu relacji z wewnętrznym dzieckiem i o lęku. Polecam ci je obejrzeć. Tam jest spis live’ów jest ich ponad 100. Wiec zapraszam cię. Dwa, to zwolnić syna z niesienia twoich lęków i ciężarów, powiedzieć mu, że ty sama musisz sobie z nimi poradzić, że on jest bezpieczny.

          3. Justyna

            U nas problem jest z wątrobą u 4 latkk. dziwny problem , bo nie została.poztawiona żadna diagnoza . Wyniki parametrów wątrobowych okropnie wysokie. Wszystkie badania zrobione i przyczyna nie znaleziona.. bardzo nas to smuci i męczy. Czy może to być też związane z jakimś konfliktem ?

          4. Justyna Pettke

            Czyli tak, jeśli diagnoza została postawiona w 4 roku życia, to co działo się w 4 tygodniu lub w 4 miesiącu ciąży? Wątroba, słowa klucz, to szacunek i złość.Czy ty lub ojciec dziecka, nie otrzymaliście od kogoś szacunku lub od siebie na wzajem? Czy była w tym czasie niewyrażona złość? Na kogo? Czy wyście kogoś nie uszanowali?

  5. Karolina

    Chciałabym zapytać za co odpowiadają powiększone migdałki u dziecka, jakie to emocje? Ma takie od narodzin :/ A drugi syn bardzo napięte barki i szyja, chciałabym im szeptać, ale chcę dowiedzieć co za tym stoi.

    1. Justyna Pettke

      Powiększone migdałki, to konflikt związany z brakiem możliwości zdobycia czegoś błahego, tylko że dla tej osoby (lub jeśli to konflikt rodzica i dotyczy projektu//cel, to organ dziecka tylko ten konflikt pokazuje) ta błahostka nabiera dużego znaczenia. Emocje trzeba nazwać, gdy odnajdziesz sytuacje, która zaprogramowała konflikt.Napięte barki szyja, od razu skojarzyły mi się z takim chwytem za szyję. Lub ciężarem, dużo za dużym, który dżwiga. Za kogo?

  6. Karolina

    Dziękuję za wytłumaczenie, już doszło do mnie o co chodzi z barkami 🙁 zostały jeszcze te migdałki.

  7. Iwona

    A czy szeptanki można trzeba powtarzać ? Ile odczekać żeby wiedzieć czy działają córeczka 4 mce ma zmiany na skórze jak AZS poród cesarskie cięcie wcześniak w inkubatorze czy można zrobić coś oprócz szeptanek jeszcze?

    1. Justyna Pettke

      Iwona, szeptanie, jest bardzo mocno połączone z intuicją i emocjami, które odczuwałaś w historii, o której chcesz szeptać. A więc, szeptaj szczerze i podkreśl emocje, które czułaś ty lub ktoś bliski, kogo dotyczy też ta historia. Najczęściej wystarczy raz, jednak nie jest to regułą. Możesz obejrzeć sobie na youtube lub na fb albo grupie ,,Ta, która łączy” nagranie Projekt//Cel. W tym nagraniu opowiadam, jaki wpływ ma np.poród na nasze życie. To, co możesz zrobić, to faktycznie szeptać o sytuacji konfliktowej córeczce, która ma wpływ na jej ciało, przeprocesować poród cesarkiego cięcia i konflikt separacji, który się może w niej zapisał, gdy leżała w inkubatorze.

  8. Sandra

    Czy mogłaby Pani podpowiedzieć co szeptać dziecku, które ma problem z nerkami? We mnie jest dużo emocji, lęku, córka nie przesypia nocy.

    1. Justyna Pettke

      Jaka jest diagnoza? Bo konfliktów odnoszących się do tego organu, jest wiele. Sandra, ja ciebie zapraszam do grupy ,,Ta, która łączy” na fb, mam tam bardzo dużo kontentu, bo ponad 100 live’ów, które mogą cię wesprzeć w procesowaniu twoich emocji. Twój lęk, ona go doskonale wyczuwa, dlatego jest tak ważne, byś o siebie zadbała priorytetowo.

      1. Justyna

        Szeptanki chodzą za mną od dłuższego czasu. Syn 5.5 roku. Mutyzm wybiórczy (w nowych miejscach, w towarzystwie bardzo się wstydzi, nie mówi, wycofuje się) a w domu agresja (wyładowuje się na młodszej siostrze, na nas rodzicach) zapalnikiem bywają małe błahostki. Nie radzi sobie z emocjami a ja nie potrafię mu pomóc.

        1. Justyna Pettke

          Co jest ukrywane w domu, czego nie pokazujecie na zewnątrz? Które z was-rodziców, nie wyraża złości, a za to on ją generuje i wyraża za dwóch, trzech, a może i za cztery osoby. Czego rozwiązaniem w waszej rodzinie było lub jest milczenie. Ogólnie mówi się u was, jednak nie o tym i on to pokazuje swoją wybiórczą mową.

        2. Emilia

          Niespełna 5 letnia córka ma celiakię, inne nietolerancje pokarmowe i bardzo wolno rośnie. Ja leczę się na depresję, którą mam jeszcze sprzed zajścia w ciążę. Co mogę szeptać córce? Na razie zaczęłam od zapewniania jej, że poradzę sobie z tym i nie musi się o mnie martwić ,ale dopiero zaczynam i nie wiem jak zrobić to dobrze. Dodam jeszcze, że córka od roku nie ma kontaktu ze swoim tatą i to też ma na pewno na nią wpływ

          1. Justyna Pettke

            Emilia, tu w twoim przypadku, a raczej tym, co ma związek z córką i jej dolegliwościami, to jest odkrycie konfliktu, który te dolegliwości ,,wygenerował”. Czy jest coś, między tobą, a nią, co sprawiłoby, że ona chciałaby cie odrzucić? Jednak nie może odrzucić ciebie, bo dzięki tobie przeżyje, to jej ciało rozwiązuje ten konflikt i odrzuca pokarm?

      2. Małgorzata

        Witaj. Jak pomóc mogę córce, która ma 2,5 roku i cierpi na zaparcia nawykowe. Nie chce się załatwiać, nie ma zatwardzeń, po prostu zaciska pośladki by zatrzymać.
        Co mogę jej szeptać by ją odblokować?
        Pozdrawiam serdecznie

        1. Justyna Pettke

          Czy podczas porodu, miałaś lęk, że w czasie parcia, zrobisz kupę? i Będzie nią pachnieć?

          1. Paulina

            Witam,
            jaki konflikt może manifestowac się pokrzywkowym zapaleniem naczyń krwionośnych u dziecka ? Pokrzywka pojawiła się w 10 miesiącu życia. Lekarze nigdy nie widzieli czegoś takiego u tak małego dziecka. Chorują na to zwykle kobiety ok 40 roku życia (jestem w tym wieku).
            Oprocz tego nasz syn ma podwyższone próby wątrobowe.
            Będę wdzięczna za każdą sugestie.

          2. Justyna Pettke

            Paulina, widzę twój komentarz, jednak teraz ci nie odpowiem , ponieważ nie mam takiej wiedzy. Z a to, postaram się wyszukać informacje i odezwę się tu niebawem.

      3. Ula

        Dobry wieczór co może Pani podpowiedzieć na temat tików mojego syna. Ma 7 lat tiki werbalne i wokalne jakby popiskiwanie do tego od niedawna ocieranie jakby głową – uchem o barki .

        1. Justyna Pettke

          Co on tymi tikami pokazuje? Co stało się w czasie ciąży, sytuacja gdzie np. ktoś za tobą staje, a ty chcesz piszczeć, krzyczeć, zakryć ramieniem ucho by ten ktoś ci nie szeptał czegoś? Co to za odgłosy, które on werbalizuje, a ty tego nie zrobiłaś? Na moim kanale na youtube, jest wywiad pod tytułem ,,Moje wewnętrzne dziecko”, który przeprowadziła ze mną Iwona Kotłowska. W nim między innymi poruszam zagadnienia tików nerwowych u dziecka.

  9. Ola

    Ile czasu trzeba szeptać (jednorazowo)?

    1. Justyna Pettke

      Zależy ile jest historii, o której należy wspomnieć dziecku, ile w niej emocji. To od ciebie zależy, nie ma tu reguły.

      1. Paulina

        Justyna, a czy można szeptać o rzeczach, które przydarzyły się właśnie dziecku, a nie mi? Bo było parę takich sytuacji i nie wiem, czy można tak pracować, czy lepiej odpuścić i czekać, aż dziecko samo to przerobi. Np kiedy ja byłam na córkę bardzo zdenerwowana, bo chciała ugryźć siostrę noworodka w wanience i z tego leku sama ja ugryzłam, by wiedziała, że to boli. Starsza miała wtedy 2 lata. Wiem, że to było złe zachowanie, ale to był impuls i tak chciałam obronić to młodsze dziecko, przed starszym, które nie słuchało, że tak nie wolno, bo dzidzię boli. Córki raczej nie chorują, a jak już, to rzadko i szybko z chorób wychodzą. Ale czy można szeptanke zastosować, by uniknąć choroby w przyszłości? Córki mają teraz 4 i 6 lat. Ta starsza zupełnie nie chce rozmawiać o emocjach i zamyka się w sobie. Nie wiem, czy jest jakiś sposób, by do niej dotrzeć. I czy może być nim szeptanka opowiadająca o tym, co ją spotkało zanim ja zaczęłam pracę ze sobą?

        1. Justyna Pettke

          Paulina, dziękuję tobie za szczerość i chęć uzdrowienia, wejścia głębiej, by uwolnić córki od konfliktów. W moim odczuciu, jak najbardziej tak, możesz szeptać i starszej córce, i młodszej. Starszej prawdę o tym, co zrobiłaś, robiąc w tej szeptance przestrzeń na to, co ona mogła czuć. Powiedzieć (jeśli tak czujesz), że czułaś bezsilność i nie miałaś narzędzi, zasobów by inaczej postąpić, więc ją ugryzłaś.Przeprosić ja w tych szeptach, powiedzieć, że miała wtedy prawo się ,,zamknąć w sobie”, że mogła przestać ci ufać, a nawet zacząć się ciebie bać i jeszcze bardziej czuć zazdrość o siostrę. I wszystko to, co w związku z tamtą sytuacją czujesz, tylko byś w tej szeptance do niej, nie usprawiedliwiała siebie, a raczej robiła przestrzeń na nią. Ważne też, by młodszej córce szeptać o tym, że była ugryziona przez siostrę, że mogła się poczuć zagrożona. I też to co czujesz, pamiętając, że to ty i partner jesteście dorośli, a one są dziećmi i to wy je obie chronicie. Do tego, zachęcam cię, byś wróciła do siebie z tamtego dnia i uznała siebie, swoją nieporadność, to co czułaś, może bezsilność i wybaczyła sobie, to co wtedy się wydarzyło.

  10. Hanna

    Co szeptać synkowi z autyzmem? Przed ciążą parę lat wcześniej była zdrada.

    1. Justyna Pettke

      Szeptać o swych niedoskonałościach, o potknięciach, możesz o zdradzie, jak najbardziej. Pokazać ułomności swego życia i zachowania, opisując to, jako coś naturalnego, z akceptacją.

      1. Kasia

        Czy szeptanki mogą pomóc w mamozie u prawie 4 latki? Nie da się zostawić z nikim innym nawet z tatą, wszystko musi z mamą robić. Co można szeptać w takiej sytuacji. Jestem już zmęczona tą sytuacją a moje emocje jeszcze pogarszają sprawę i nawet nie wiem jak o siebie zadbać gdy dziecko chce mnie mieć przy sobie cały czas a dodam że mam jeszcze drugą roczną córkę.

        1. Justyna Pettke

          Oczywiście, tylko trzeba znaleźć zapalnik, tego zachowania-rdzeń. Np.jeśli w czasie ciąży, mówiłaś do brzucha, czyli dziecka: ,,Ty zawsze będziesz z mamusią, ja będę najszczęśliwsza, gdy ty będziesz ze mną”, to to już jest programowanie. Poszukaj w wspomnieniach, co zrobiłaś, powiedziałaś, czego rozwiązaniem jest: ,,Mamusiu, tylko ty, tylko z tobą.”

      2. Gosia

        Co szeptac corce ktora ma padaczke
        . Od strony meza mial ja jego ojciec i dziadek.
        Jak uzdrowic corke.
        Wiem ze padaczka to faza naprawcza.
        No ale co ja mam jej mowic

        1. Justyna Pettke

          Tu najpierw popracowałabym z drzewem genealogicznym, skoro jej dziadek i pradziadek też mieli padaczkę. Ważne jest też , odnalezienie momentu szoku, który uruchomił pamięć tego rodowego konfliktu. Możesz spróbować szeptać jej słowa; to, co powoduje w twoim ciele ataki epilepsji, jest związane z konfliktami pradziadka…(tu imię jego) i dziadka…(imię). Szanujemy ich historię, ICH TRAUMY, JEDNAK DLA CIEBIE TO JEST ZA DUŻE. Możesz im to oddać i na ich część być wolną od tych ataków.

  11. Karolina

    witam, moj 7 letni syn cierpi na mutyzm wybiorczy, i nie mowi w szkole ( mieszkamy w uk) odkad zaczal do niej uczeszczac. Czytalam o czym swiadczy mutyzm w swietle biologii totalnej, ale nie jestem w stanie nic odkryc, nie mamy w rodzicie zadnej tajemnicy, syn jest ze zwiazku malzenskiego. Chialabym zaczac mu szeptac, ale nie do konca wiem co mowic- odnosic sie do mutyzmu, mowic, ze jest bezpieczny? Bede wdzieczna za wszelkie sugestie

    1. Justyna Pettke

      Karolina, w twoim imieniu, jest słowo ,,lina”. Osoby z imieniem, gdzie jest zawarte słowo lina, mogą być powołane na świat, by kogoś zatrzymać ( być jak lasso), takie wiesz ,,złapie go/ją na dziecko. Wspominam o tym ,ponieważ to może być jedna z ukrywanych historii-sekret.Więc, wasz syn, może być rozwiązaniem też konfliktów innych osób w rodzie, a właściwie, jego milczenie. Kolejna sprawa, to czy obawiałaś się powiedzieć o ciąży? Żeby nie zapeszyć, bo pracodawca się dowie, bo będą gadać? A może ty zaszłaś w ciążę bez problemu, a siostra się starała lub ktoś inny i nie było ciąży, a ty tak od razu…I milczałaś długo, więc dziecko żyje dzięki nie-mówieniu.

      1. Karolina

        Pani Justyno, moja córka spała do 3 miesiąca po czym aż do teraz, za parę dni będzie miała rok nie było dobrze przespanej nocy. Budzi się z krzykiem, płacze przez sen. Pomaga tylko podanie piersi. Chciałabym ją odstawić z uwagi na powrót do pracy ale niepodanie piersi powoduje wpadanie w rozpacz.
        Ostatnio też tylko w nocy drapie się po szyji aż do ran.Mamy codzienny rytuał zasypiania ale to nic nie zmienia.
        Bardzo proszę o podpowiedź jak mogę jej pomóc.

        1. Justyna Pettke

          Karolina, ja z innej strony zacznę. Noc, to symbolicznie mama, a więc dziecko będąc czujne w nocy, raczej kontroluje, sprawdza, więc chyba są w córeczce obawy, że ,,odejdziesz”. Czy ty byłaś porzucona przez mamę? Czy twoja mama odeszła? Drapanie się po szyi, to szukanie kontaktu. Dziecko drapie się po skórze, a dzięki niej właśnie doświadczamy pierwszego dotyku-kontaktu. Ona szuka tego kontaktu, aż do bólu. Czy ona jest gotowa na to, byś ty poszła na tyle ile planujesz godzin do pracy? Co się zadziało w 3 tygodniu ciąży? Lub w 3 miesiącu? Czy coś zadziało się w nocy?

          1. Karolina

            W trzecim tygodniu ciąży ( jeszcze o niej nie wiedziałam)zmieniłam pracę bardzo szybko okazało się że ona mi się nie podoba zarówno jeśli chodzi o zakres obowiązków jaki finanse.
            Chodziłam niezadowolona, nerwową, piłam dużo kawy mało jadłam, że stresu.
            Jeśli chodzi o Mamę jak byłam nastolatką okazało się że cierpi na chorobę o podłożu psychicznym co przewróciło mocno moje nastoletnie życie.
            W trzecim miesiącu życia córki przez 2 tyg nocowaliśmy w domu teściów do którego nie chciałam jechać bo źle się tam czuje spaliśmy w ich sypialni. I może zabrzmi to dziwnie ale zaczęło się tam już od pierwszej nocy i trwa do teraz…

          2. Justyna Pettke

            Wyszukałaś dobre tropy, warto się im przyjrzeć i Najpierw przetransformować twoje emocje z tamtego czasu, czyli czas ciąży i pracy, którą zaczęłaś i to, co się działa z tobą i w tobie w domu, i sypialni teściów. Twoje emocje, w związku z mamą też mogą być tu istotne. Mogłaś niejako czuć się zagrożona w związku z jej zachowaniem i może też tak, jakbyś ją straciła, przynajmniej mamę, którą do tamtego czasu miałaś, zanim zaczęły się epizody psychiczne. A dziecko w szeptankach zwalniać z niesienia twoich lęków i obaw, z nierozwiązanych konfliktów. Dobrze jest pamiętać, że dziecko ,,chętnie niesie za rodzica”

  12. Monika

    Czesc, moje 4 letnie dziecko choruje. Czesto choruje. Katar, potem zaczyna sie kaszel i przechodzi w zapalenie oskrzeli a potem pluc.
    Ja po rozwodzie z 3 dzieci zwiazalam sie z nowym partnerem. Nie akceptuje tego ex. Na dodatek najmlodszy nazywa partnera tatą co przyprawia ex o mdlosci. W czasie swoich spotkan z najmlodszym dzieckiem (starsze nie chca sie spotykac z nim bo zle mowi o mnie) tak rozmawia, ze mlody nie jest soba po powrocie, neguje wszystko, mowi ze kocha tylko mame gdy idac na spokanie z tata, przytulal wszystkich i mowil ze kocha wszystkich. Jest w takim konflikcie emocjonalnym ze teraz po tygodniu w domu, gdzie wraca „do siebie” zsikal sie w lozko gdzie normalnie tego wogole nie robi.
    Chcialabym pomoc mu radzic sobie z tymi emocjami za pomoca szeptanek. Z tata mam zly kontakt bo musze stosowac metode szarego kamienia i kontakt ze wzgledu na najmlodsze dziecko utrzymac w formie krotkich, sluzbowych komunikatow. Pomocy, nie moge patrzec jak ten maluch walczy…

    1. Justyna Pettke

      Monika, co ci mam napisać? Wasze najmłodsze dziecko, jest ewidentnie w konflikcie i do póty dopóki będzie tak, jak jest, w tym konflikcie pozostanie. A właściwie, co go rozwiąże, to na nowo w niego wejdzie. Skonfliktowani rodzice, to jak być między młotem, a kowadłem. Moczenie nocne, zwieracze=ojciec, tu przez to sikanie do łóżka, młody pokazuje fundamentalny konflikt braku ojca. I dodatkowo w relacji z ojcem, może odczuwać niepewność, a w relacji z tobą, z obawy że możesz go stracić, nadmierną troskę (rozpieszczenie). Ja tu Moniko zgaduję, to nie jest pewnik. A teraz z innej strony, co czuje dziecko w pierwszej chwili, gdy się zsika w łóżku? Najprawdopodobniej, czuje błogość, jak w łonie mamy: ciepło, przyjemnie. To moczenie, może być chęcią powrotu do łona, bo tam było bezpiecznie. Warto szeptać dziecku prawdę, która nie uderza ani w ciebie, ani w jego ojca. Szeptaj o tym, że jest wam trudno się porozumieć, że wasze zdanie są odmienne i że to nie jest jego wina. Możesz go też przeprosić, że wasze konflikty, maja wpływ na niego.

  13. Krystyna

    Moja Córka 7,5 roku, jest w 1klasie i co 2, maks 3tygodnie dostaje goraczki, która trwa nieraz tydzień.
    Przy rozmowie z koleżanką uświadomiłam sobie, że może to być z negatywnych emocji…często z mężem się kłócimy, nieraz Córka widzi moje niezadowolenie czy smutek. Jest świadkiem tych klitki i jako najstarsza z 3dzieci najbardziej wszystko przeżywa.
    Z Mężem nie rozstajemy się, to tylko takie kłótnie małżeńskie w zasadzie o głupoty ale jest ich sporo i są intensywne;((

    Córka jest wysoko wrażliwym dzieckiem i zaczyna mi się to składać w całość, że przyczyną takiego stanu zdrowia są te negatywne emocje.
    Co powinnam szeptać, jak ja z tego uwolnić ?
    Czasami też nerwowo jest z mojego powodu bo próbuje wyegzekwować np posprzątanie pokoju lub zrobienie jakiegoś zadania, gdzie Córka od razu unosi się mocno,od razu podniesiony głos i też nie potrafimy się porozumień… proszę o jakieś wskazówki, pomoc, jak pomóc dziecku..

    1. Justyna Pettke

      Jej gorączka, najprawdopodobniej przychodzi w momencie, gdy już wszystko wraca na stare tory, gdy widzi, że miedzy wami jest już pokój. Czyli w niej mija napięcie, lęk, że możecie się rozstać, ulga i wtedy przychodzi faza regeneracji- podwyższona temperatura. Dobrze by było, gdybyś zaobserwowała to w jakiej fazie waszych napięć to się dzieje. Może być też tak, że ta jej gorączka was jednoczy, czyli teraz trzeba się skupić na niej. Zapraszam Cię Krystyna na grupę ,,Ta, która łączy” na platformie fb, w live’ch daję dużo wskazówek, co może wzmocnić wasz związek z mężem. A córce możesz szeptać, że to co się dzieje miedzy tobą, a jej ojcem, wynika z waszej bezradności i nieumiejętności radzenia sobie z emocjami, że to nie jest jej wina i będziesz szczęśliwa, gdy ona wyzdrowieje. Do tego zachęcam was, jako rodziców do wsparcia ją w przezywaniu jej emocji, bo jak widać, jest jej trudno z tym co czuje, gdy wy się kłócicie.

  14. Ania

    Cześć, co szeptać dziecku, które nie mówi głoski „r”?

    1. Justyna Pettke

      Czy zanim dziecko się pojawiło na świecie, był w twoim życiu jakiś mężczyzna o imieniu Robert, Rafał, Roman… Lub w życiu ojca dziecka Renia, Regina…?

      1. Magda

        Mój syn od urodzenia nie przespał ani jednej nocy, a ma 1.5 roku. Budzi się co godzinę, czasem co 2. Jest karmiony piersią. Wieczorem gdy usypiam go na noc, potrafi się obudzić po 20 minutach od zaśnięcia, oczywiscie zasypia prawie od razu po podaniu piersi.
        Budzi się wyspany już o 3-4 rano.. Dodam że przy porodzie był owinięty pępowina szelkowo, później miał problemy z brzuszkiem, ulewal. Jaki konflikt może oznaczać problem z jego spaniem?

        1. Justyna Pettke

          Noc, to symbolicznie matka, czyli szukałabym konfliktów w relacji z waszymi mamami. Czyli ty i twoja mama, oraz ojciec dziecka i jego mama. Która z tych matek, trzyma jeszcze swoje dziecko na smyczy, ciągnie za szelki?

  15. Ania

    Czesc,
    Co szeptać dziecku,które ma problem z akceptacją innych miejsc (budynkow),osób(dorosłych i dzieci) ?
    Dziecku,które nie chce się ubierać,ma problem z wychodzeniem z domu? Dziecku,dla którego najważniejsza jest mama i tata (najlepiej w duecie poświęcający mu czas we wspólnej zabawie) i jego dom?
    Poza tym gronem akceptowany jest jeszcze jeden z dziadków.

    1. Justyna Pettke

      Najpierw to zachęcam was, jako rodziców do pomacania się z własnymi lękami społeczny,i, ponieważ dziecko, może je za was pokazuje. A wtedy, tak jak w poście napisałam, zwolnić dziecko z swoich obaw. Tu warto poszukać, kogo lęki i obawy dziecko niesie? Czyje to jest, ta niechęć do pozostałych członków rodziny? Najczęściej dzieci pokazują nam to, co sami mamy w wyparciu.

      1. Magda

        Syn 2 lata i 4 msc, od 3 msc zdiagnozowane zapalenie uszu, które nie mija mimo leczenia. Częste chorowanie – żłobek nie pomaga.
        Przetrwale odruchy Moro, nerwus, nadpobudliwy czasem.
        Proszę o podpowiedź co szeptać
        Pierwszy raz się spotykam z tym tematem

        1. Justyna Pettke

          Szeptanki, są wsparciem, gdy odnosimy się do konkretnej sytuacji. Na prawdę trzeba znaleźć konflikt, który programuje ból ucha, czyli co dziecko usłyszało bolesnego? Wasze dziecko i jego dolegliwości, to odpowiedź na to, co dzieje się w waszym domu. Na to, jak do niego mówicie, gdy jest pobudzone i nie umie w inny sposób wyrazić emocji? Częste choroby, to konsekwencja częstych konfliktów, które przeżywa w waszym domu i żłobku. Szeptać trzeba prawdę, tak jak to napisałam w poście.

  16. Ania

    Był mój tata z imieniem na literę R, zmarł jeszcze kiedy byłam nastolatką

    1. Justyna Pettke

      Okey, tu trzeba się pomacać z tematem, poszukać. Najprawdopodobniej, jest jakaś historia, dla której nie wymawianie tej litery, jest rozwiązaniem. Czy coś ci mówi lub ojcu dziecka, piosenka ,, Yesterday” The Beatles? Może wspomnienie o kimś, z kim byliście zanim się spotkaliście, jako partnerzy?

  17. Ania

    Justyna, nie wiem co szeptać dziecku w związku z niewymawianiem litery r?Jak to się ma do mojego ojca? Nic nie rozumiem…

    1. Justyna Pettke

      Trzeba szukać, znaleźć połączenie. Zachęcam cię do przeczytania pozostałych postów na temat Projekt//Cel lub obejrzenia nagrań na youtube, w których opowiadam o P//C.

  18. Kinga

    Witam.. zaczynamy dopiero przygodę z szeptaniem, chciałabym pomoc córce, ma 6lat , najbardziej doskwiera nam problem z trawieniem, zaparciami, brak załatwiania się do kilku dni, wycofanie często , nieśmiałość. Co może to oznaczać pani Justyno? Serdecznie pozdrawiam🍀

    1. Justyna Pettke

      Trzeba poszukać, konfliktów tożsamości w obrębie terytorium. Mogą to być też konflikty separacji, tęsknoty za kimś. Warto tu przeanalizować, co dzieje się w tych kwestiach i u rodziców i u niej w życiu.

  19. Natalia

    Dzień dobry, u córki w wieku 4 lat ujawniło się bielactwo (jedynie prawa strona + nieznacznie środek- plamy są przy ustach, za uchem, pod żuchwą, na szyi i malutka podłużna na mostku, właśnie na środku). Plamy pokazały się miesiąc po narodzinach młodszej córki, przy czym problemy zdrowotne nasiliły się już pod koniec ciąży, 4-5 miesięcy wcześniej.
    W moim rodzie pojawił się motyw molestowania, jednak zastanawia mnie fakt, że w rodzie ze strony męża pojawia się bardzo szybko siwizna- przed 18 rokiem życia. W tym rodzie z kolei pojawił się temat zdrady i nieślubnego dziecka, nieuznawanego przez pozostałych członków rodziny, którzy udają, że nie ma tematu.
    Nie wiem już jak pomóc córce, próbuję szeptanek pod kątem rozdzielenia ze mną po narodzinach drugiego dziecka i molestowania w rodzie. Czy ja mogę pomóc też w kwestii rodu męża? W którą iść stronę?

    1. Justyna Pettke

      Natalia, tu pod tym postem w komentarzach, są odpowiedzi na temat bielactwa. Może nakierują cię na trop. Wskażą, co szeptać. Możesz, jak najbardziej, jeśli znasz historię rodu męża i emocje jego członków. Siwizna i bielactwo, to dwa różne konflikty. Dobre tropy wyszukałaś, warto nanieść na drzewo Nieślubne dziecko. Zdrada, nieślubne dziecko, kto by nie osiwiał? To tak troszkę dla żartu;) Molestowanie, też dobry trop. Bielactwo- tu szukaj w tych czwórkach, czyli czterolatki, molestowanie kobiet, gdy były w czwartym miesiącu ciąży. Może przez teścia, szefa…?

  20. Anna

    Witam serdecznie.Moj syn 7 lat cierpi na tiki nerwowe.Potrzasa główką.Te tiki raz się nasilają raz zmniejszają,raz przechodzą w inne.Jak mu pomóc?

    1. Justyna Pettke

      Należy odnaleźć moment, który zaprogramował konflikt. To może być sytuacja z jego Projekt//Cel. Na moim kanale na youtube, jest wywiad ,,Moje wewnętrzne dziecko/wywiad”, gdzie wspominam o tikach i ich konfliktach.

  21. Kinga

    Dzień dobry, również zaczynamy przygodę z szeptaniem ale niestety nie działa póki co u nas. Córka ma 8mies i ani jednej nie przespanej nocy, wybudza się z płaczem a najlepiej jej się śpi przy mnie. Trudna ciąża, śmierć pierwszego dziecka ponieważ synek urodził się w 22tyg ciąży. Już nie wiem co robić żeby córka zaczęła przesypiać nocne, proszę mnie nakierować ❤️❤️

    1. Justyna Pettke

      Kinga, jak ty jesteś z utratą synka? Czy przeżyłaś w pełni żałobę? Czy w córce mógł zapisać się lęk przed utratą kontaktu z dzieckiem, twój lęk? I czy ona w ten sposób,może ci pokazywać ,,Ja zawsze będę z tobą”?

  22. Agnieszka

    Proszę o pomoc. Starsza 4 letnia córka ma liczne silne alergie pokarmowe i podejrzenie astmy. Ja również mam astmę i alergie, ale nie tak silne. Nic mi nie przychodzi do głowy jako inny partner lub separacja.. córka wyczekana przez nas, ciąża zupełnie bez stresu. Był miód. A alergie ujawniły się już w pierwszym miesiącu życia.

    Druga córka prawie 2 latka, wcześniaczek, dużo stresu podczas ciąży, nerwów. Spędziła trochę czasu w inkubatorze. Dużo wizyt lekarskich. Bardzo była niespokojna. W ogóle nie potrafiła się zrelaksować. Widziałam, że źle się czuje w swoim ciele. Jak miała 5 miesięcy zaczęła chorować dużo na infekcje układu moczowego i wtedy zaczęła się onanizować. Teraz jest o wiele lepiej. Ale została onanizacja podczas snu kiedy się wybudzi i podczas jazdy w foteliku. Teraz doszła jeszcze pierwsze, ale bardzo mocne zapalenie ucha środkowego. Proszę o jakieś wskazówki, bo nie wiem jak sobie to wszystko w głowie poukładać.

    1. Justyna Pettke

      Twój umysł Agnieszko, może też blokować dostęp do jakiegoś wydarzenia, ponieważ to jest tez twój konflikt, skoro i ty masz dolegliwości takie, jak córka lub podobne. Warto skorzystać z wsparcia osoby trzeciej bo ona może to wyłapać, ten brakujący element. Może nim być historia rodowa lub twoich rodziców. Historia zdrady lub chęci bycia w dwóch miejscach na raz (konflikt związany z astmą). I tu też się pokazuje konflikt separacji, bo jeśli ktoś chciał być w dwóch miejscach na raz, to jest tam separacja. Zobacz, druga córka i jej ciało, mówi o znaczeniu terytorium, o czasie w inkubatorze, może też i o tym, w jaki sposób była badana? Zapalenie układu moczowego, którego jedną z dolegliwości, jest swędzenie, więc to tez mogło być przyczyną, że ona zaczęła się onanizować, pasek od fotelika też pobudza miejsce intymne. Ja bym ci zadała pytanie, co ci to robi? Co czujesz Agnieszko, gdy widzisz jak ona się onanizuje? By szeptać, trzeba znaleźć konflikt. Sytuacje, która coś spowodowała. Czasami to są słowa, czasami gest, a czasami historia programująca, jakieś dolegliwości.

      1. Agnieszka

        Witam czy mojej córce pomogą szeptanki jeśli drapie się po pupci i dlaczego może to robić ?

        1. Justyna Pettke

          Daj znać, czy po naszej wymianie wiadomości, coś się zmieniło?

  23. Ola

    Dzień dobry. Co szeptac Córce która cały czas przezywa członków rodziny ? W przedszkolu jest grzeczna wracając do domu zaczynają się problemy. Krzyk płacz przezwiska. Ma 4 lata.

    1. Justyna Pettke

      Olu, napisałaś ,,przeżywa’ członków rodziny. A więc, co ona przeżywa, jakie emocje? Czyj gniew i nienawiść? Za kogo ona staje? Kto z członków rodziny, nie wyraża emocji i ona jest tym generatorem, w którym się kumulują one?

      1. Maria

        Witam, jaki może być powód jąkania u 8 latka? Mam dwóch synów (pierwsza ciąża poroniona) Drugi syn ma problem z jąkaniem, które pojawiło się w 2-gim roku życia. Punktem „zapalnym” tego problemu mógł być żłobek – syn 3-4lata temu opowiedział że był źle traktowany w żłobku (inne dzieci też) – zabieranie zabawek za karę , bicie po rączkach i główce. Jąkanie wzmaga się w sytuacjach stresowych. Nasiliło się gdy poszedł do szkoły. Syn ponadto ma problem z „wierceniem się” w szkolnej ławce. Lubi bardzo popisywać się i wygłupiać nie adekwatnie do sytuacji.

        1. Justyna Pettke

          Tak Maria, te sytuacje mogą powodować jąkanie, jak i również nadpobudliwość. Jeśli uda ci się odnaleźć jedną sytuację, która najbardziej go zestresowała, to byłoby super. Jeśli nie, to szeptaj mu o tym, co mógł wtedy czuć w żłobku. A teraz coś ci opiszę. Zobacz, jak zachowuje się ciało, kiedy człowiek taki mały się bawi, jest zatopiony w tym co robi i nagle, ktoś zaczyna krzyczeć i bić po rączkach?W takim momencie, mógł zostać zapisany konflikt, a przy innej sytuacji szokująco-stresującej, uaktywniło się jąkanie. Zapytaj go, co by dziś powiedział tym panią lub co by chciał byś ty powiedziała im? Co czuł, gdy to się działo?

  24. Aga

    Witam, Pani Justyno mam ogromną prośbę by podpowiedziała mi Pani czy idę w dobrym kierunku, moje dziecko ma 6 miesięcy ma alergie pokarmową oraz wzmożone napięcie mięśniowe, bardzo mało śpi w ciągu dnia, ma 2-3 drzemki po 15-20 min za to noc przesypia cała. Chciałabym zaczas szeptanki z tym że nie wiem czy jest to związane z emocjami które towarzyszyli mi w trakcie ciazy I podczas porodu? W ciazy miałam rozwiez alergie pokarmową a porod był wywoływany i bardzo wymagający fizycznie. Proszę o odpowiedź czy szeptanki o emocjach które wtedy mi towarzyszyly będą dobrym kierunkiem na uwonienie dziecka z napięcia?

    1. Justyna Pettke

      Jak najbardziej Aga, właśnie o tych emocjach jej szeptaj. Poszukaj też zdarzenia, gdzie ktoś przekroczył cię, dotknął i to spowodowało napięcie w twoim ciele. Aga, alergia pokarmowa córki, to może mieć związek z traumą lub konfliktem z czasu, gdy ty byłaś w brzuchy twojej mamy, a ciąża z córką, wywołała wspomnienie tamtych odczuć-czyli powrót do okresu prenatalnego.

  25. Paulina

    Witam,
    będę wdzieczna za Pani sugestię.
    Jaki konflikt może wywołać pokrzywkowe zapalenie naczyń krwionośnych u małego dziecka ?
    Pokrzywka pojawiła się początkowo na brzuszku ale obecnie jest na całym ciele oprócz podeszf i wewnętrznej stronie dłoni.
    Lekarze nie widzieli jeszcze czegoś takiego u dziecka (10 miesiecy).
    Oprócz tego synek ma podwyższone próby wątrobowe.
    Lekarze rozkładają ręce…

    1. Justyna Pettke

      Podziałam, popytam i się odezwę.

      1. Magdalena

        Co szeptanki przy zaparciach nawykowych . Dziecko świadomie zatrzymuje stolec.

        1. Justyna Pettke

          Czy w czasie ciąży czułaś lęk przed śmiercią? Czy ty lub ojciec dziecka, macie konflikt tożsamości w obrębie terytorium?Czy usuwacie się w cień, nie pokazujecie, jakby was miało nie być? Czyli najpierw trzeba odszuakać konflikt, by wiedzieć, co szeptać.

    2. Justyna Pettke

      Krew, to ród, więc szukaj połączenia z rodem. Tętnice, symbolizują opuszczenie domu, wyjście z niego w drogę, poza dom, w świat. Żyły, to powrót do domu. Krew wypływa z serca, a serce to symbolicznie właśnie dom. Krew płynie po ciele i wraca do serca. Wątroba, to niewyrażona złość, żal i jest powiązana z szacunkiem. Teraz, ja jestem pewna, że to nie jest dziecka konflikt, wiec albo twój, albo ojca dziecka, choć tak jak napisałaś, chorują na to kobiety w wieku 40 lat (około), wiec raczej to jest rozwiązaniem twojego konfliktu. Paulina, ja tak na prawdę nie dokopałam się nigdzie do tej choroby i informacji, jakie to konflikty, jednak czytając o jej strukturze i łącząc te objawy z symbolami, to to co ci napisałam, może dać tobie dużo wskazówek. Daj proszę znać, czy coś wyłapałaś.

      1. Agnieszka

        Witam. Chciałabym zapytać o jaki konflikt może chodzić przy garbieniu się. Mój syn bardzo się garbi, brak mu pewności siebie. Podczas porodu zakleszczyl się i musiał być wyciągany szczypcami czy to może mieć wpływ na jego posturę oraz samoocenę. Bardzo proszę o poradę w którym kierunku powinnam pójść. Dziękuję bardzo

        1. Justyna Pettke

          Tak, to może mieć ogromny wpływ na jego postawę ciała i poczucie wartości. Po pierwsze, to co spowodowało, że on ,,zakleszczył się”? Co takiego było na zewnątrz, poza łonem, co sprawiło, że on nie chciał wyjść? Czyli najpierw tu warto odszukać przyczyny. Po drugie, jak byś się czuła, gdybyś była w ciasnym, ciemnym, ale dobrze ci znanym miejscu i nagle, coś cie boleśnie chwyta za głowę? Pomyśl o jego posturze ciała i tego dziecka, które zostaje schwytane zimnym, metalowym i do tego twardym narzędziem za głowę? Jak to ciało zareaguje? I czy w życiu, może mieć nieświadomie lęk, że znowu go coś zaatakuje i pochwyci? Jak ty się czułaś podczas porodu, to bardzo ważne, byś i ty wróciła do tych wspomnień i je uzdrowiła. To też, będzie wsparcie dla niego i jego poczucia wartości.

          1. Agnieszka

            Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wiem już w jakim kierunku powinnam pójść. Mam nadzieję że to pomoże. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć o ile mogę zapytać, jaki konflikt przedstawia mi jego trądzik bo z nim też się zmagam i tak naprawdę nie nie pomaga. Wiem że pomogłaby mu jego samoakceptacja ale na tą chwilę nie mogę na to liczyć. Jeżeli mogłaby mi pani wskazać kierunek w którą stronę powinnam pójść to będę bardzo wdzięczna. Dziękuję

          2. Justyna Pettke

            Zastanawiałam się długo, co ci odpowiedzieć, ponieważ trądzik, to właśnie o akceptacji siebie jest, a ty już o tym wspomniałaś i masz rację.Przy trądziku, na prawdę trzeba wprowadzić dużo dyscypliny, by nie oglądać swojej twarzy, dlatego, ze jeśli nawet uwolni się syn od konfliktu i przestanie siebie oceniać, to w fazie wysypu krostek, ponowne oceni swój wygląd. Trądzik młodzieńczy, to opowieść o splamieniu, związany z seksualnością, czyli może to być o emocjach związanych z masturbacją, snami erotycznymi, o zabarwieniu estetycznej dewaluacji. To może mieć związek z jego własną opinią lub opinią innych.Konflikt ten, pojawia się na tym miejscu, na ciele, gdzie on go doświadcza. Plecy-ktoś go obgaduje za plecami. Twarz-sytuacja z bezpośrednią konfrontacją, gdy został wyśmiany, oceniony, skrytykowany (nawet w lustrze przez siebie) i ma to związek z seksualnością. On może czuć się atakowany, nawet gdy ktoś się na niego spojrzy.W okresie dojrzewania, trądzik występuje, ponieważ następuje przesycenie hormonami (androgenami) i jest to sygnał od ciała, że ,,jestem gotowy na kopulowanie-biologicznie ciało pokazuje gotowość. Dla nas ludzi, jest to nieestetyczne i mamy z tym konflikt. A więc, może warto porozmawiać z synem o tym biologicznym aspekcie, a później, w rozmowie zrobić przestrzeń na szczerą rozmowę i zapytać go czy ktoś z przyjaciół wyśmiewał go, ocenił jego męskość, czy ktoś ,,wchodzi” na jego terytorium miłosne?

          3. Justyna Pettke

            Pryszcze, to jest odrzucenie siebie. Coś z moją twarzą, jest nie tak. Za duży nos, za małe usta…Czy ktoś w rodzinie oczekiwał dziewczynki, ale urodził się chłopiec? Czy, jak zobaczyłaś pierwszy raz syna, to czy pomyślałaś ,, Ale brzydki”?

  26. Agnieszka

    Od czasu napisania mojego komentarza z młodszą córką dużo szeptałam, ale też rozmawiałam na tyle ile się da z 2 latką. Przepracowałyśmy sobie mój strach o nią, naszą separacje i mamy to! Ogromna poprawa, problemu już praktycznie nie ma. Nie onanizuje się przez sen. Potrafi się normalnie wybudzić i mnie zawołać albo do mnie przyjść. Wycieczki samochodem całe przegadane, roześmiane w foteliku. Wysyłam Ci mocnego wirtualnego przytulasa. A co czułam kiedy ona to robiła? Czułam strach, że to moja wina, że coś zrobiłam źle. Że nie byłam dla niej wystarczająca, że znalazła taki sposób na radzenie sobie z emocjami.
    Myślę cały czas nad straszą córką. Bo stan skóry jest fatalny, pękające rany, nie śpi, ona już sama krzyczy, płacze że nie chce tych alergii, a mi serce pęka na kawałki. I ślepo powtarzam, że sobie z tym poradzimy. Do głowy przychodzą mi jedynie dwie sytuacje moje pierwsze wspomnienie z dzieciństwa jak jako 3 latka przebudziłam się w nocy i płakałam o mleko, mój ojciec spał pijany do nieprzytomności, a matka gdzieś sobie wyszła i byłam z siostrą o rok starszą sama w domu. I druga sytuacja, że bardzo chciałam karmić córkę piersią i byłam okropnie załamana, zapłakana, że położne podawały jej mleko w butelce, bo byłam tak wymęczona porodem, że nie mogłam się nią zająć przez pierwszą dobę. W ogóle poród był bardzo ciężki i dochodziłam do siebie jeszcze przez kilka miesięcy i myślałam, że miłość do córki się wyleje, a zajęło mi to trochę czasu żeby odnaleźć się w naszym nowym życiu. Czy o tym wszystkim mogę mówić? Zaczęłam jej o tym szpetać, bo czuję że leży mi to na sercu i jej stan skóry się pogarsza i nie wiem czy to dobry trop.

    1. Justyna Pettke

      Gratuluję ci Agnieszko!!! Bardzo mnie to ucieszyło. Alergia, to separacja, oddzielenie od kogoś, czegoś, miejsca. To może być separacja z mieszkaniem , narzeczonym, kotkiem, babcią, która umarła…Oba tropy, mogą być początkiem tego konfliktu, ważne, byś w obydwóch przypadkach, wróciła do emocji. Na grupie ,,Ta, która łączy”, jest live o budowaniu relacji z wewnętrznym dzieckiem, polecam ci obejrzeć go. Szeptaj córce lun jak czujesz, że ona już jest gotowa, to opowiedz o sytuacji ze szpitala. Jak ty się czułaś, co ona mogła czuć i tak jak poprzedni ci napisałam, uwolnij ją od tego konfliktu.

  27. Paulina

    Justyna, a powiedz jeszcze, jak często można robić dziecku szeptanke? Codziennie czy robić przerwy? Jak długo jeden temat? Po jakim czasie można zamienić na inny? Wczoraj robiłam córce szeptanke i opowiadałam o początkach ciąży z nią, to był chyba 6-7 tydzień. Było to równe 5 lat temu, czułam się tragicznie psychicznie, bardzo obolała, dostałam ataku paniki i wylądowałam na sor i u psychiatry na konsultacji. Miałam takie ataki paniki, że myślałam już, że umrę. Ona w tym roku zaraz po majówce (jak ja wtedy) bardzo źle się zachowuje, ucieka, kłóci się, buntuje, krzyczy o wszystko, wybudza się w nocy, najmniejsze rzeczy wyprowadzają ją z równowagi. Na co dzień też tak czasem ma, ale w ostatnich dniach to już przegięcie. Mówi, że śnią jej się banieczki, jak zamyka oczy, to je widzi i dla niej to koszmary. Wczoraj opowiedziałam całą historię tak jak zlecasz, trwało to z 20-25 min. Dziś jeszcze nie było poprawy i nie wiem, czy opowiadać do skutku czy odpuścić już i poczekać na efekty. I po jakim czasie zacząć opowiadanie innej historii? Pozdrawiam Cię ciepło i dziękuję za ten ważny tekst, do którego często wracam 🙂

    1. Justyna Pettke

      Ważne są emocje, które wtedy czułaś, co chciałaś zrobić z ciążą, czy czułaś, że ta ciąża sprawia, że jest ci tak ciężko? Czyli czy o tych emocjach jej tez opowiedziałaś? Jak często? Tak, jak czujesz, tylko pamiętaj, że ciało powinno mieć przestrzeń na proces, na transformacje i uwolnienie. U mnie w relacji z córkami, było tak, że kilka razy musiałam opowiedzieć tą samą historie, aż była zmiana trwała.

  28. Joanna

    Witam, czy można robić sobie samemu? Jestem osobą dorosłą.

    1. Justyna Pettke

      Szeptanki, to forma uwolnienia dziecka, od konfliktów rodziców/rodu. Zachęcam ciebie do procesowania emocji, wchodzenia głębiej w wspomnienia. Zapraszam cie do zamkniętej grupy na fb ,,Ta, która łączy”, są tam live’y, w których opowiadam, jak zaopiekować się sobą i swoimi traumami.

  29. Agnieszka

    Witam. Chciałabym się dowiedzieć jaki konflikt może pokazywać się poprzez garbienie się mojego syna jak również braku pewności siebie.

    1. Justyna Pettke

      Witaj Agnieszko, poniżej odpowiedź pod twoim poprzednim komentarzem.

  30. Annsns

    Co szeptać córce lat 9 ,problem z częstym oddawaniem moczu na tle nerwowym.Dwoch urologów wykluczyło aby coś się działo.Corka bardzo wrażliwa.Od jakiegoś czasu ma też takie grudki na ręce wchodzące na łopatkę.Lolor lekko czerwony ,nie swędzi się nie bolą.Do dermatologa dopiero ife.W domu sytuacja nieciekawa ,tatuś wieczny kawaler ,toksyczny,obwiniajacy wszystkich dookoła tylko nie siebie.

    1. Justyna Pettke

      Pierwsze, do czego was, jako rodziców zachęcam, to stworzenie przestrzeni na jej wszystkie emocje, a do tego, byście nauczyli ją, jak naturalnie może sonie radzić z nimi i robić na nie przestrzeń w sobie. Dobrze, przeczytałam do końca komentarz i teraz rozumiem, dlaczego ona tak reaguje.Mocz, to znaczenie terytorium-może czuć podświadomie lub nieść konflikty z rodu, że mogą pojawić się dzieci poza małżeńskie. Mogą być przekraczane jej granice, więc częste oddawanie moczu, to stawianie granic przez biologiczny umysł. Twoją rolą, jest być matką dla niej, kochającą i dbającą o nią, nie możesz wchodzić w rolę ojca dla córki, bo to nie twoja rola. Dłoń, ręka, to symbolicznie ojciec-te krostki, to o braku relacji, o separacji.

  31. Asia

    Urodziłam przedwcześnie kochanego synka, ze względu na infekcje, którą złapałam (a nie miałam objawów), aż odpłynęły mi wody. Synek był w bardzo złym stanie, walczył o życie. Nadal jest w szpitalu, jego stan jest lepszy, ale ma potężny problem z płucami (ma duże zmiany zapalne i łapie co raz nowe infekcje). Do tego ma spadki saturacji. Z czym moga byc zwiazane problemy z płucami? Ja czuję się potwornie winna tej sytuacji, czy w szeptankach mogę go przepraszać? Będę wdzięczna za pomoc.

    1. Justyna Pettke

      Współczuję tobie i ojcu dziecka miejsca, w którym teraz jesteście. Zaczęłabym od tego, którym dzieckiem jest syn? Czy były przed nim dzieci poronione lub abortowane? W twoim życiu i twojego partnera. Czy miałaś lęk przed śmiercią w sobie? Infekcje płuc, to konflikty potarczek słownych, kłótni, jakiś dyskusji w obrębie terytorium. Czy miały miejsce w twoim życiu lub partnera w ostatnim czasie?

      1. Asia

        Syn jest naszym pierwszym dzieckiem, bardzo chcianym i zaplanowanym, nie było wcześniej aborcji ani poronien, ani u mnie ani w historii mojego męża. Moja historia zyciowa jest trudna, jestem bardzo poranionym dzieckiem moich rodziców, lęku przed śmiercią raczej nie miałam, bardziej w drugą stronę- miewałam stany depresyjne. Ta sytuacja wywołała nawrót moich bardzo złych stanów, poczucia winy, żalu, wycofania z życia- i na tym polu pojawiają się kłótnie między nami. Mój mąż powoli ma dość mojego stanu i także się wycofuje. Myślisz, że stan synka jest tego odbiciem?

        1. Justyna Pettke

          Choroba, jest odbiciem wewnętrznego konfliktu. Konflikt, to chcę i nie chcę jednocześnie. Mogę i nie mogę jednocześnie. Czyli dwa sprzeczne sobie pragnienia, decyzje… Depresja, to chęć zaprzestania walki, działania, sięgania po więcej, z racji tego, że wewnętrznie czujesz przegraną. Depresja, to stan wycofania z życia, to symboliczna śmierć i lęk przed śmiercią. Jeśli chodzi o syna, to możesz zastosować zastępcze EFT, by opukać się na konflikt, który nieświadomie został w nim zapisany podczas waszych kłótni. Możesz tez szeptać, że to nie jego konflikt i że wy sobie z tym poradzicie, o ile jesteście w stanie sobie z tym poradzić. Nie mów niczego, czego nie jesteś pewna.

  32. Ola

    Witaj Justynko…
    Próbowałam kiedyś szeptanek, ale z tego co czytam to chyba nie do końca właściwie to robiłam…
    Córka 6 lat ma bardzo silną alergię na wszystkie frakcje nabiału (zero mleka, masła, śmietany… nie tylko nie je ale nie może też dotknąć), na większość orzechów i drób (wszystkie ptaki – mięso, jajka drobiu). Córka ma też dużą nadwzroczność – nosi okulary…
    Jakich sytuacji szukać w pamięci? Z okresu ciąży czy sprzed ciąży także.
    Starsza córka fundowała mi codzienne konflikty gdy byłam w ciąży, kosztowało mnie to bardzo dużo nerwów…

    1. Justyna Pettke

      Alergia na mleko i nabiał ogólnie, to faza zdrowienia po konflikcie oddzielenia, związanym ze wspomnieniem czegoś dziejącego się po raz pierwszy.Mleko, to symbolicznie mama, czy takie oddzielenie od ciebie było? Może być to też forma odrzucenia mamy, gdy jest nadopiekuńcza. Jajka- czy ty bałaś się utraty ciąży? Czy bałaś się utraty dziecka? Orzechy, drób, czy jedząc, któryś z tych produktów w czasie ciąży, otrzymałaś wiadomość o czyjejś śmierci, poczułaś jakąś stratę? Cały projekt//cel weź pod uwagę.

      1. Ola

        Nie kojarzę żadnego oddzielenia – ciąża była chciana. Miewałam myśli czy dziecko urodzi się zdrowe, ale nie były to myśli obsesyjne… W ciąży nie dowiedziałam się o śmierci nikogo bliskiego, nikogo nie straciłam…
        A co z nadwzrocznością córki? To duża wada wzroku…
        Z czym może mieć to związek?
        pozdrawiam

        1. Justyna Pettke

          Nadwzroczność, to biologiczny program przetrwania. Jestem strażnikiem, wartownikiem. Lęk przed tym, co może nadejść z przyszłości:wojna, głód…

  33. Anna

    Dzień dobry, bardzo dziękuję za wpis, intrygujące dla mnie jest u mojego synka od urodzenia czerwone „znamie” jakby taka mala czerwona plamka , na samym dole pleców tuż nad pośladkami , czy może to co oznaczać?

    1. Justyna Pettke

      Może. Czy w tym miejscu ty czegoś doświadczyłaś?Czy ktoś cię tam uderzył lub ty cofając się nadziałaś się na coś?

  34. Alicja

    Mój 11 letni syn ma problem z zasypianiem. Do tego stopnia ze budzi się kilka razy w nocy. Zasypia tylko z nami. Jak mu pomóc co u siebie przepracować żeby jemu było lżej.

    1. Justyna Pettke

      Noc, to symbolicznie mama, jaką ma z tobą relację? Czy coś się w nocy wydarzyło trudnego i bolesnego?

  35. Ola

    Syn ma 8 lat, ma wybiórczość pokarmową, je wybrane rzeczy. Ale przede wszystkim mamy problem z emocjami, szybko się denerwuje, w złości potrafi bić się po głowie rękami lub próbuje uderzać głową w ścianę. Ma bardzo małą wiarę w siebie, szybko się poddaje, jeśli coś nie wychodzi nie chce próbować kolejny raz. Mówi że jest beznadziejny, głupi, że powienien się zabić, kiedy ma zwracaną uwagę. Nerwowość nasiliła się 2 lata temu kiedy na świecie pojawił się brat. Syn był planowanym i wyczekanym dzieckiem., urodził się przez CC (ułożenie pośladkowe)w trybie pilnym ponieważ było już rozwarcie. Po porodzie gdzieś po 1h praktycznie cały czas był ze mną tylko w nocy został zabrany na kilka godzin ponieważ bardzo ulewał. Nie wiemy z mężem jak do niego dotrzeć. W przedszkolu bawił się tylko z dziewczynkami, woli kreatywne zabawy od głośnych zabaw chłopców. Teraz ciężko jest mu w kontaktach z kolegami z klasy. Woli towarzystwo osób dorosłych. Jak mogę mu pomóc? Zastanawiam się nad szwptankami.

    1. Justyna Pettke

      Które z rodziców nie wierzy w siebie? Które stosuje wobec siebie autodestrukcje? Głowa, to symbolicznie ojciec, czemu tak w tą część uderza? Jaka jest między nim, a tatą relacja? Głowa, to też intelekt-czego on nie umie, nie może pojąć i się za to karze? Tego, że pojawił się brat?

  36. Andżelika

    Witam Pani Justyno. Zdarzyło mi się już kilka razy szeptanki do córki z powodzeniem, ale tym razem nie wiem.gdzie szukać konfliktu.
    Od 3 tygodni grudkowata wysypka na, zaczęła się na kolanach i lokciach(zewnętrzna strona) a potem rozeszło się po całym ciele. Od ponad tygodnia do tego biegunka, tylko w dzień, noce przesypia, zachowuje się normalnie, je jak zwykle, nic nie boli.
    O czym to może być?

    1. Justyna Pettke

      Wysypka, to już może być faza naprawcza po konflikcie rozłąki, a rozwolnienie to uwolnienie czegoś niestrawnego. Może to też być związane z rozłąką i był dla niej ciężkie do strawienia.

  37. Paula

    Pani Justyno, syn (rok) zaczął zgrzytać zębami. Został przebadany na obecność pasożytów i ich nie ma. Co moze być przyczyną? Co szeptać?

    1. Justyna Pettke

      Paulina, ty czy jego ojciec, zaciskacie zęby i nie mówicie tego, co was boli? Które z was chowa urazę, nie werbalizuje złości?

  38. Edyta

    Wczoraj otrzymalam link do tego artykułu.
    Moja 12 letnia corka zaczela od ok roku temu wypracowywac sobie rytualy poranne i wieczorne. Od maja wydluzyly sie one czasowo i pomnozyly. Wtedy dowiedzielismy sie, ze po 3 latach pobytu w Nieczech, wracamy do domu w Holandii. Po skonczonym roku szkolnym, w wakacje obsesja corki zaczela narastac. Po przeprowadze do NL, nasilila sie i jest zdiagnozowane OCD. Na co nam zwrocic uwage w swojej historii? Co szeptac?

    1. Justyna Pettke

      Edyta, szeptanki szepczemy do 9-10 roku życia. Córka, gdy miała 11 lat zaczęła wykonywać powtarzające czynności, więc sprawdziłabym, co się działo, gdy miała pięć i pół roku. A wtedy, gdy byłaś w piątym miesiącu ciąży. Ważny, jest jej Projekt//Cel, zachęcam cię do obejrzenia filmiku na moim kanale na YouTube. Zobacz, jakie czynności powtarza, z czym one ci się kojarzą? Pracowałam kiedyś z dziewczynką, której mama w czasie ciąży, była molestowana przez teścia, ,,starego dziada”, to była jedna z tego co pamiętam sytuacja i ta córeczka, pokazywała swoimi tikami, niezgodę mamy.

  39. Emilka

    Cześć 🙂 dziękuję za Twoje treści.
    Chciałabym zapytać gdzie szukać przyczyny w jakiej sferze życia w sytuacji gdy synek 5,5 r. Sika w nocy do łóżka?
    Był odpieluchowany w okolicy 2 lat i nie sikał w nocy albo wstawał gdy była potrzeba a gdy miał 2,5 roku znów zaczął i to tak trwa.
    W tamtym okresie straciliśmy dziecko w 35 tc – jego braciszka. Czy to mogło mieć wpływ?
    Jeszcze dodam, że ja choruje na SM i mam problemy z pęcherzem od 6 lat. Diagnoza 2, 5 roku temu.

    1. Justyna Pettke

      Jaka jest jego relacja, z jego ojcem? Jednym z konfliktów moczenia nocnego, jest nieobecny ojciec. Brak poczucia bezpieczeństwa i zaznaczenie terytorium. Utrata członka rodziny, jak najbardziej mogła wpłynąć na jego moczenie się. A twoja choroba, to jednym z jej konfliktów, jest ,, upadek pionowy”, czy ty zostałaś zdegradowana z stanowiska, lub zostałaś zdradzona, to też jest degradacja, a do tego problemy z pęcherzem wskazują na chęć zaznaczenia terytorium lub niemożność zaznaczenia go.

  40. Hanna

    Dzień dobry. Syn 7 lat. Stwierdzone ADHD. Syn od zawsze jest mocno nadpobudliwy, ruchliwy, impulsywny. Zawsze roznosił dom. W szkole narzekają, że jego koncentracja jest zerowa. Ani w domu ani w szkole nie słucha. W szkole zdarza się, że zaczepia dzieci, czasem nawet dochodzi do rękoczynów.
    My z mężem jesteśmy zgodnym małżeństwem i nie kłócimy się. Syn nie jest świadkiem żadnych nieporozumień między nami. Nigdy też nie podnosiliśmy ręki na syna. Ja sama jestem jednak nerwowa przez zachowanie syna i ciągłe skargi ze szkoły.
    Gdzie szukać przyczyny zachowania syna ? Co szeptać, żeby syn był mniej nadpobudliwy i spokojniejszy ? Z góry dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę, bo jestem już wykończona psychicznie.

    1. Justyna Pettke

      Czy w czasie ciąży, miałaś chwile, albo i dłuższy czas, że nie czułaś ruchów syna? Tu trzeba poszukać konfliktu, który zaprogramował ADHD. Czy w czasie ciąży, działo się coś, co ciebie lub męża wyprowadzało z równowagi, jednak wyście powstrzymywali emocje?

  41. Marta

    Witam, gdzie szukać przyczyny napadów złości, wrzasków, obwinianie najbliższych za niepowodzenia u synka lat 6,5, musimy wielokrotnie powtarzać jeśli o coś go prosimy, szybko się wszystkim irytuje.Od roku pojawił się u niego lęk/ strach jak znikniemy na chwile z pola widzenia jak jesteśmy np. na spacerze, w sklepie, zaczyna wpadać w mocny płacz i przerażenie.
    Syn był upragnionym wyczekiwanym dzieckiem, a mimo to gdy dowiedziałam się o ciąży po chwilach euforii po kilku dniach dopadł mnie wewnętrzny strach co to będzie, czy dam radę, czy będzie zdrowy, czy będę umiała go pokochać itp. Ten strach przerodził się w lęk, który często będąc w ciąży mnie nawiedzał. Wcześniej jakieś 4 lata temu miałam bardzo silne, niewyjaśnione lęki, które później ustały a wciazy znów się pojawiły i martwiłam się jak wpłyną na płód, z czasem odpuściły. Sam porod był bardzo ciężki, zanikające skurcze, ogromne bóle krzyżowe,porod trwał ponad 18 h, bardzo chciałam urodzic naturalnie, lekarze straszyli mnie cesarka bo już nie mieli pomysłów, ale ostatecznie synek urodził się przy pomocy vacum. Miał długo wyciągnięta główkę po porodzie, kolki do 4 miesiąca, najpierw wzmożone napięcie, potem słabe napięcia w nóżkach, przez co zaczął późno siadać i chodzić około 21 miesiąca życia, zdiagnozowano u niego na podstawie badań genetycznych zespół Klinefeltera. Miewa czasami koszmary nocne, wtedy przychodzi do naszej sypialni, obgryza nerwowo paznokcie w ciągu dnia.
    Po synku doświadczyłam 2 strat, a potem urodziłam jeszcze córkę, która ma obecnie 12 mcy.

    1. Justyna Pettke

      Dużo konfliktów, połączonych z lękami i obawami. Zachęcam cię Marto, byś w pierwszej kolejności zajęła się swoimi emocjami z tamtego czasu, czyli powrót do WEWNĘTRZNEJ CIEBIE z tamtego czasu i transformacja emocji. To już będzie mogło zmienić energię w rodzinie i uwolnić syna i jego ciało od konfliktów, przynajmniej w jakimś stopniu. Te napady złości, to za kogo on ją uwalnia, za ciebie czy męża? Za kogo werbalizuje i krzyczy? Zachęcam cię do obejrzenia mojego filmiku o Projekt//Cel na youtube, możesz wiele aspektów sobie uświadomić. Ten lęk, że znikniesz, może dotyczyć momentu, gdy z euforii, wyczekiwania, ,,odsunęłaś się”, ,,zniknęłaś” i pochłonęły cię twoje lęki w czasie ciąży. Ten zablokowany ruch, on też mógł od ciebie popłynąć, chcę cię i nie chcę jednocześnie. Czym u niego objawia się zespół Klinefeltera? Jakie objawy wskazały, że to to?

      1. Mama

        A gdzie szukać przyczyny kiedy córeczka lat 6 ma problemy w kontaktach społecznych. Jest miłą dziewczynką ale nie ma koleżanek. Czasami mówi że nie chce żyć bo nie ma koleżanek i jest samotna. To łamie mi serce. Gdzie szukać przyczyny? Chodzi do 1klasy, wszystkie dziewczynki się już zdążyły polubić i chętnie się spotykają po szkole, tylko moja Iga została sama

        1. Justyna Pettke

          Czy to ci coś przypomina, z twojego życia? Albo z jej ojca? Czy te sytuacje, porównałabyś do historii z twoimi koleżankami z dzieciństwa?

  42. Klaudia

    Witam. Syn ma 9 lat od maleńkosci był nadpobudliwy, ruchliwy często krzyczał bez powodu. W ciąży groziło mi poronienie, miałam krwotok i już nawet usłyszałam, że poroniłam. To była straszna trauma. Syn jednak urodził się cały i zdrowy. Jest wyczekanym synem i wnuczkiem ma jednak bardzo niskie poczucie wartości. W szkole bardzo przejmuje się swoim wyglądem oraz tym co powiedzą rówieśnicy. Wszystko bardzo mocno przeżywa. Nigdy nie szeptałam… Co mówić żeby wzmocnić w nim poczucie własnej wartości?

    1. Justyna Pettke

      Najpierw zachęcam cię do przetransformowania emocji, które poczułaś w momencie ciąży i informacji o poronieniu. Czyli wróć do wewnętrznego dziecka z czasu, gdy byłaś w ciąży z synem. Nazwij te emocje-wszystkie, zrób przestrzeń na lęk, na to co wtedy musiałaś odciąć, by przetrwać te chwile. To, co dopuścisz, będzie wskazówką do tego, co mu szeptać. Jeśli chodzi o poczucie wartości, to najpierw trzeba dojść do rdzenia, gdzie ono zostało zaburzone. Czy to w was, czy w nim?

  43. Martyna

    Pani Justynko, proszę powiedzieć, jak mogę zwolnić dziecko z odpowiedzialności za moją depresje i co za tym idzie – brak wystarczającej uwagi danej córce w tamtym okresie? Depresja ta zaczeła się przed pierwszymi urodzinami dziecka i trwała do drugiego roku życia. Jest nadpobudliwym dzieckiem z deficytem uwagi i również nadpobudliwa ruchowo. Czy może to mieć związek i co mogę szeptać w tym zakresie?

    1. Justyna Pettke

      Depresja, czyli zaprzestanie działania. Co może zrobić dziecko, by wyciągnąć rodzica z depresji? Zacznie być nadpobudliwe, zacznie działać za siebie i za mamę. Ona potrzebuje uwagi, bo może ty swoje potrzeby wypierasz. I może jedną z tych potrzeb, jest potrzeba uwagi, bycia zauważoną? Więc ona to pokazuje, ,,wyolbrzymiając”. Warto szeptać jej prawdę, że: gdy miała tyle i tyle miesięcy, to ty byłaś w stanie depresji. Bardzo się wtedy odcięłaś od działania, więc ona swoją nadpobudliwością i nad aktywnym poruszaniem się, chciała cię z tego wyciągnąć-uratować. Bo gdybyś ty całkiem w depresje się schowała, to z biologicznego punktu widzenia, ona by nie przeżyła. Możesz, jej powiedzieć, że wtedy jej nie widziałaś i siebie też, może nie widziałaś, jednak teraz już patrzysz na nią i na siebie i zwalniasz ją z tego, by ciebie budziła do życia. Zaopiekujesz się sobą i nią.”

  44. Klaudia

    Witaj Justyno,
    Co mogą oznaczać wymioty u córki 4 lata, obecnie od dwóch miesięcy wymiotuje, była mowa że od kaszlu, kaszlu już nie ma a wymioty nadal się zdarzają. Już miała kiedyś takie epizody wymiotów w nocy bez przyczyny, rano dziecko zdrowe jak gdyby nigdy nic.
    Bardzo Ci dziękuję za nakierowanie

    1. Justyna Pettke

      Czego ty lub jej ojciec, nie uwalniacie w czasie dnia, nie komunikujecie i to wam ciąży, a ona to uwalnia w czasie snu, podświadomie łącząc się z wami?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.